Producent
Pojemność
Jałowe
Rodzaj rany
Rodzaj opatrunku
Przeznaczenie opatrunku
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Środki do czyszczenia ran – rodzaje
Jednym z kluczowych czynników, który wpływa na prawidłowy proces gojenia się ran, jest ich odpowiednie odkażanie oraz pielęgnacja wspierająca profilaktykę rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Istotną rolę odgrywają tu specjalne dobrane środki do dezynfekcji ran, które różnią się od siebie zarówno składem, jak i formą aplikacji. Wśród tych stosowanych najczęściej wymienia się m.in.:
- środki do dezynfekcji ran w sprayu, które umożliwiają aplikację antyseptycznych substancji bez kontaktu ze skórą;
- środki do dezynfekcji ran w żelu, które zapewniają utrzymanie wilgotnego środowiska rany, co wspomaga procesy regeneracyjne i tworzy barierę ochronną przed drobnoustrojami.
Środki do dezynfekcji ran – skład preparatów
W składzie środków do czyszczenia ran znaleźć można szereg substancji o działaniu antyseptycznym i przeciwdrobnoustrojowym, takich jak np. dichlorowodorek oktenidyny, fenoksyetanol, nanosrebro, jod i jodek potasu, kwas borowy oraz kwas borowy.
Jakie środki do dezynfekcji ran pooperacyjnych sprawdzą się najlepiej?
Wśród preparatów, które mogą wesprzeć prawidłowe gojenie oraz przyspieszyć proces gojenia ran pooperacyjnych, wymienić można m.in. środki do dezynfekcji ran na bazie oktenidyny, które tworzą na powierzchni rany warstwę ochronną i zapobiegają przedostawaniu się bakterii do środka.
Czym dezynfekować rany szyte?
Lekarze zalecają, aby do dezynfekcji ran szytych stosować środki antyseptyczne na bazie oktenidyny, dostępne np. w formie żelu, sprayu lub płynu do płukania i odkażania ran. Preparaty te dezynfekują ranę i pomagają utrzymać odpowiednio wilgotne środowisko, które wspiera proces prawidłowego gojenia się rany. Co ważne, rany szyte należy regularnie oczyszczać płynem o pH obojętnym, np. solą fizjologiczną.
Co najlepsze do dezynfekcji ran u dzieci?
W przypadku najmłodszych ważne jest, aby środki do dezynfekcji ran były łatwe w użyciu i nie powodowały dyskomfortu podczas stosowania. W tej roli świetnie sprawdzają się środki do dezynfekcji ran w sprayu, np. Octenisept.