do kasy suma: 0,00 zł
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Światowy Dzień Walki z Rakiem
Światowy Dzień Walki z Rakiem

Rak to choroba, która cały czas jest tematem tabu. Kojarzy się z wyrokiem śmierci, nie z diagnozą. A przecież, aby walczyć z nowotworem, trzeba go wykryć. W dodatku zrobić to w porę.

 

„Oprócz wysiłku naukowców i lekarzy, by wygrać z rakiem, potrzebny jest też wysiłek każdego z nas” – mówi na łamach „Polityki Zdrowotnej” prezes Polskiej Unii Onkologii, dr Janusz Meder.

Wysiłek, o którym mówi dr Meder to przede wszystkim obserwowanie własnego organizmu i reagowanie na niepokojące symptomy. Równie ważną kwestią są systematyczne badania profilaktyczne, nawet jeśli nie zauważamy żadnych niepokojących objawów. Rak niestety często przebiega bezobjawowo w pierwszych stadiach rozwoju, dlatego tak ważne jest systematyczne przeprowadzanie badań kontrolnych, które pomogą szybciej wykryć zagrożenie.

Według Polskiej Unii Onkologii to właśnie zbyt późne zgłaszanie się do lekarza oraz rezygnowanie z (nawet bezpłatnych) badań jest największym utrapieniem.

Powodów takich zachowań jest mnóstwo, jednak najważniejszym z nich jest obawa przed diagnozą - rakiem, kojarzącym się jako wyrok, a nie jako diagnoza.

Warto uświadomić sobie, że medycyna cały czas się rozwija - dziś dysponujemy coraz nowocześniejszymi, nieinwazyjnymi  i skutecznymi metodami diagnostyki. W wielu przypadkach walka z chorobą nowotworową jest możliwa, a także skuteczna - pod warunkiem zdiagnozowania w odpowiednim czasie.

 

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka?

  • Sport.

Namawianie do regularnego uprawiania sportu kojarzy się głównie z walką o wygląd, szczupłą sylwetkę oraz lepsze ogólne samopoczucie. Tymczasem okazuje się, że sport wpływa także na zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka.

  • Dieta.

Prawidłowe odżywianie jest podstawą funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nie możemy "wrzucać w siebie" byle czego i liczyć, że będziemy zdrowi. Jak mówi popularne powiedzenie - jesteś tym, co jesz. Zadbaj zatem, aby na Twoim talerzu lądowało więcej warzyw i owoców, a mniej żywności przetworzonej. 

  • Czerwone mięso.

Zaleca się ograniczenie spożywania czerwonego mięsa - jak najbardziej może być obecne w diecie, natomiast nie zaleca się spożywania go codziennie. Należy unikać spożywania wysoko przetworzonych produktów mięsnych takich jak szynka, bekon, kiełbasy, parówki i tym podobne.

  • Papierosy

Jeśli palisz - najlepiej rzuć. Palenie tytoniu stanowi najczęstszą przyczyną występowania nowotworów. Nie bagatelizuj tego.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 887 400 800
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium