do kasy suma: 0,00 zł
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Port naczyniowy - dla kogo?
Port naczyniowy - dla kogo?

Co to jest port naczyniowy i kto powinien go stosować?

Port naczyniowy stosuje się u pacjentów onkologicznych poddawanych chemioterapii, z powodu stosowania drażniących preparatów oraz występowania ostrych odczynów naczyniowych na podawane leki. Jest to całkowicie wszczepialny system umożliwiający długoterminowy i łatwy dostęp do żyły centralnej.

Posiadanie portu nie powoduje istotnych ograniczeń w życiu codziennym, a znacząco ułatwia proces leczenia, chroni żyły obwodowe oraz poprawia komfort pacjenta. Pacjent onkologiczny może korzystać z takiego portu przez wiele lat, chociaż obecnie zaleca się usunięcie portu po zakończeniu leczenia.

 

Komu zaleca się stosowanie portu dożylnego?

Port naczyniowy (dożylny) jest zalecany osobom, które wymagają długotrwałej terapii dożylnej. Zaleca się założenie takiego portu jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, dzięki czemu żyły obwodowe pacjenta są chronione przed bardzo szkodliwym działaniem chemioterapii już od początku procesu.

Obecnie zaleca się wszczepianie portu naczyniowego w każdej sytuacji, która wymaga długotrwałego lub częstego podawania leków dożylnych, w innym wypadku może dojść do niewydolności żył obwodowych.

Do portów naczyniowych stosuje się specjalnie przeznaczone do tego igły, tzw. igły do portów. Umieszcza się je centralnie w przezroczystym korpusie, co ułatwia jej wprowadzenie i jednocześnie obserwację miejsca wkłucia. Igły do portów są wyposażone w mechanizm zabezpieczający przed samozakłuciem oraz specjalne skrzydełka, ułatwiające wprowadzenie igły do portu (które po wprowadzeniu igły można łatwo wypiąć, aby odpowiednio zabezpieczyć igłę opatrunkiem). Zastosowanie miękkiej gąbeczki od spodu korpusu poprawia stabilność igły w porcie, a jednocześnie wpływa pozytywnie na komfort pacjenta.

 

Czy port naczyniowy jest bezpieczny?

Jeśli zabieg wszczepienia portu naczyniowego jest przeprowadzany w odpowiednich warunkach oraz przez profesjonalny personel, jest  w pełni bezpieczny. Z obecnie dostępnych badań port naczyniowy jest najbezpieczniejszym dostępem do centralnych naczyń żylnych oraz do chemioterapii.

 

Czy są przeciwwskazania do wszczepienia portu naczyniowego?

Przed przeprowadzeniem zabiegu, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz analizuje wyniki badań laboratoryjnych. Jest to ważny element terapii, pozwalający na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań.

Najczęściej spotykanymi przeciwskazaniami do założenia portu naczyniowego są czynne infekcje, miejscowe stany zapalne lub infekcje skóry znajdujące się w miejscu planowanego wszczepienia portu.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 887 400 800
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium