do kasy suma: 0,00 zł
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Co to jest defibrylator AED i w jakim celu się go stosuje?
Co to jest defibrylator AED i w jakim celu się go stosuje?

Pierwsza pomoc i defibrylator AED

 

AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator), to specjalistyczne urządzenie do defibrylacji, które przy pomocy komend głosowych i wizualnych informuje ratownika czy konieczna jest defibrylacja.

Został wyposażony w dwie samoprzylepne elektrody AED naklejane na klatkę piersiową poszkodowanego. Urządzenie samo decyduje o konieczności przeprowadzenia wyładowania elektrycznego oraz o jego sile.

Na rynku istnieją modele automatyczne oraz półautomatyczne. AED działający w trybie automatycznym sam wyzwala wyładowania, natomiast działający w trybie półautomatycznym informuje ratownika w danym momencie o możliwości wyzwoleniu impulsu.
W Polsce najczęściej stosuje się defibrylatory półautomatyczne.

 

Gdzie stosuje się defibrylatory AED?

Przede wszystkim w miejscach publicznych, takich jak szkoły, urzędy, centra handlowe.

Najlepiej umieszczać je w takim miejscu, aby każdy z pracowników miał do nich łatwy dostęp, ponieważ defibrylacja wykonana w ciągu pierwszych 1-3 minutach zwiększa przeżycie o 75%!

 

Kto może używać defibrylatora AED?

Może być stosowany przez każdą osobę, niezależnie od przebytego wcześniej kursu pierwszej pomocy (polskie prawo nie reguluje tej kwestii). AED jest na tyle intuicyjnym urządzeniem, że samo przeprowadza ratownika krok po kroku przez proces defibrylacji.

 

Jak używać AED podczas nagłego zatrzymania krążenia?

Włącz defibrylator i przyklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową osoby poszkodowanej i postępuj zgodnie z instrukcjami przekazywanymi przez defibrylator. Urządzenie samodzielnie przeprowadzi analizę rytmu serca.

Należy pamiętać, że podczas analizy nie można zbliżać się do urządzenia.

Jeśli defibrylacja jest wskazana, należy sprawdzić, czy wszyscy odsunęli się na odpowiednią odległość od poszkodowanego, a następnie uruchomić przycisk defibrylacji (nie jest to konieczne w przypadku defibrylatorów w pełni automatycznych).

Po przeprowadzonej defibrylacji przez urządzenie należy wrócić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO – 30 uciśnięć, 2 oddechy ratownicze) i dalej kontynuować zgodnie z zaleceniami defibrylatora.

Jeśli defibrylacja nie jest wskazana nie wolno przerywać RKO aż do przyjazdu karetki lub momentu, w którym poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 887 400 800
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium