do kasy suma: 0,00 zł
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Oftalmoskopia – badanie dna oka
Oftalmoskopia – badanie dna oka

Oftalmoskopia – badanie dna oka.

Oftalmoskopia to badanie przeprowadzane przy użyciu oftalmoskopu – urządzenia okulistycznego, umożliwiającego sprawdzenie zmian widocznych w dnie oka.

W trakcie tego badania okulista jest w stanie rozpoznać rozwijającą się zaćmę, zwyrodnienia nerwu wzrokowego czy odwarstwienie siatkówki. Oftalmoskopia jest także pomocna w diagnostyce wielu schorzeń ogólnorozwojowych, jak np. cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.

 

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania oftalmoskopem?

To badanie powinno być podstawowym elementem rutynowych badań, wykonywanych co 2-3 lata.
Jednakże lekarz może skierować pacjenta na to badanie również w innych sytuacjach, jak np. urazy głowy, po utracie przytomności, przy zezie, przy zaburzeniach równowagi, przy nawracających bólach głowy.

Przed badaniem pośrednim podaje się pacjentowi krople rozszerzające źrenice, które upośledzają widzenie, dlatego niewskazane jest, aby pacjent wracał do domu sam po przebytym badaniu. Stan powiększonych źrenic trwa zazwyczaj kilka godzin, po czym ustępuje.
Samo badanie jest bezbolesne, trwa krótko i jest w pełni bezpieczne.

Przed wykonaniem badania, pacjent musi poinformować lekarza jeśli choruje na jaskrę, lub jeśli występuje ona w rodzinie.

 

Oftalmoskopia pośrednia i bezpośrednia – różnice

Oftalmoskopia bezpośrednia jest badaniem wykonywanym przy pomocy oftalmoskopu przypominającego podręczną latarkę. Badanie wykonuje się w ciemnym gabinecie, w którym lekarz kieruje snop światła bezpośrednio do oka. Dzięki soczewkom pozwalającym na 15-krotne powiększenie, lekarz może zaobserwować zmiany. Otrzymany obraz jest dwuwymiarowy, nieodwrócony.
Badanie każdego oka trwa około 5 minut. Należy zwrócić uwagę na fakt, że przez mocny strumień światła, pacjent przez pewien czas może mieć zaburzone widzenie.

Przy oftalmoskopii pośredniej źródło światła znajduje się w urządzeniu zamontowanym na głowie lekarza. W trakcie badania pacjent najczęściej znajduje się w pozycji leżącej. Obraz uzyskany jest przestrzenny, odwrócony oraz powiększony.
Podczas badania może być konieczne uciskanie oka, aby uwypuklić twardówkę oka.

 

Oftalmoskop – charakterystyka urządzenia

Jest to specjalny przyrząd okulistyczny, umożliwiający sprawdzenie, czy w obrębie dna oka nie zaszły zmiany. Pozwala na prześwietlenie wszystkich struktur dna oka, a także potwierdzić wady wzroku. Jest zbudowany z systemu powiększających soczewek i źródła światła, które w trakcie badania skupia się na:

  • Strukturach ciała szklistego
  • Tarczy nerwu wzrokowego
  • Naczyniach krwionośnych
  • Plamce
  • Obwodowej części siatkówki

 

Dzięki zastosowaniu systemu różnokolorowych filtrów (niebieski, zielony) okulista jest w stanie obserwować włókna nerwowe oraz naczynia siatkówki.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 887 400 800
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium