do kasy suma: 0,00 zł
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Żywienie pozajelitowe
Żywienie pozajelitowe

Żywienie pozajelitowe - kiedy jest niezbędne?

 

Żywienie pozajelitowe jest formą leczenia żywieniowego, polegającą na wprowadzaniu preparatów żywieniowych drogą dożylną, co umożliwia dostarczenie choremu niezbędnych składników odżywczych. Taka terapia pomaga wrócić do zdrowia i jednocześnie zapobiega niedożywieniu.

 

Czym są preparaty żywieniowe?

To specjalne mieszaniny odżywcze, w których skład wchodzą roztwory aminokwasów i węglowodanów, elektrolity, emulsje tłuszczowe, witaminy, a także pierwiastki śladowe.

 

W jakich przypadkach żywienie pozajelitowe jest niezbędne?

Taka terapia jest niezbędna w sytuacjach, gdy podawanie pokarmu drogą doustną jest utrudnione, lub wręcz niemożliwe. Do najczęstszych przypadłości zalicza się zespół jelita krótkiego, ostre zapalenie trzustki, chemioterapia i radioterapia, rozległe oparzenia, śpiączka lub stan wegetatywny, wrodzone wady układu pokarmowego.

 

Kiedy należy zrezygnować z żywienia pozajelitowego?

Żywienie pozajelitowe nie jest wskazane w przypadku braku dostępu żylnego, hieprtriglicerydemii, niewydolności wybranych narządów, zakażenia cewnika, stanu septycznego, a także niestabilności hemodynamicznej.

 

Jak dobrać odpowiedni preparat?

Preparaty dzielą się na tzw. worki All in One (w tym przypadku wszystkie składniki odżywcze znajdują się w jednym worku) oraz na preparaty mające oddzielne komory (np. na białko i węglowodany).

Jak przed każdą terapią, także przed rozpoczęciem żywienia pozajelitowego niezbędne jest ustalenie indywidualnego zapotrzebowania pacjenta na konkretne składniki. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, że w zależności od stanu klinicznego chorego może być konieczne użycie preparatów wzbogaconych o specjalne składniki.

Jednym z ważniejszych składników wspomagających walkę z chorobą oraz proces regeneracji jest białko. Niektóre choroby prowadzą do nieprawidłowej przemiany aminokwasów. Tego typu zaburzenia można zaobserwować m.in. u pacjentów z niewydolnością wątroby i/lub nerek.  

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 887 400 800
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium