do kasy suma: 0,00 zł
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji
26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia w Polsce obchodzimy jako Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

 

Dokładnie tego dnia w 1966r. odbył się pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki.

Z historycznego punktu widzenia był to 621. zabieg na świecie, pierwszy miał miejsce w 1954 roku, kiedy to Joseph E. Murray przeszczepił pacjentowi nerkę jego brata-bliźniaka.

 

Co to jest transplantacja?

Inaczej przeszczep narządów. Warto zaznaczyć, że narząd można przeszczepić w całości lub jego fragment. Przeszczep może być wykonany w obrębie jednego ciała lub z jednego ciała na inne. Przeszczepione mogą być także tkanki lub komórki.

 

Kilka słów o transplantacji i transplantologii.

Transplantologia jest dziedziną medycyny stosunkowo młodą. Zanim został przeprowadzony pierwszy przeszczep zakończony sukcesem, po drodze wykonanych zostało wiele zabiegów zakończonych niepowodzeniami. Ojcami transplantologii można nazwać dwie nieżyjące już postacie:

Alexis Carrel – francuski chirurg, żyjący na przełomie XIX i XXw. Przeprowadzał eksperymenty na zwierzętach, przeszczepiając ich narządy. Był laureatem Nagrody Nobla, jego praca pozwoliła między innymi na wypracowanie technik szwu chirurgicznego przeszczepionych naczyń krwionośnych.

Jean Dausset – również Francuz, laureat Nagrody Nobla za odkrycie genów głównego układu zgodności tkankowej. To odkrycie znacząco wpłynęło na liczbę odrzucanych przeszczepów przez niezgodność tkankową.

 

Przeszczepy w Polsce – jaki miały początek?

26 stycznia 1966r. zespoły I Kliniki Chirurgicznej kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza i I Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego, Akademii Medycznej w Warszawie przeprowadziły przeszczep nerki. Dawcą była osoba zmarła, a biorcą Danusia Milewska – 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, która została wybrana oraz przygotowana do zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego.

Pierwszy przeszczep od żywego dawcy został wykonany w 1968 roku przez profesora Wiktora Brosa, który przeszczepił nerkę. Przełomowym wydarzeniem w polskiej transplantologii była operacja przeszczepu serca przeprowadzona przez zespół Zbigniewa Religii w Zabrzu w 1986 roku. Później był pierwszy przeszczep wątroby u dziecka w 1990 roku, natomiast u dorosłego w 1994 roku.

 

Oczywiste jest, że transplantacja jako przeszczep narządów ratuje ludziom zdrowie i nierzadko życie, dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy w społeczeństwie na ten temat.

 

Dużo kontrowersji budzi oświadczenie woli.

Z powodu wątpliwości i niewiedzy wiele osób waha się z podpisaniem oświadczenia woli, co sprawia, że lista osób oczekujących na przeszczep jest znacznie większa, niż lista osób, która zostanie uratowana dzięki przeszczepowi.

Narządy mogą pochodzić od osoby żywej, lub zmarłej u której stwierdzono śmierć pnia mózgu. Mało kto wie, że w Polsce istnieje zasada zgody domniemanej, co oznacza, że w przypadku śmierci każdy zgadza się na pobranie narządów, chyba że zarejestrował swój sprzeciw.

 

Dlaczego więc wciąż jest tyle osób oczekujących na przeszczep?

Z tego powodu, że w praktyce niestety nie wygląda to tak prosto. Lekarze po stwierdzeniu śmierci pacjenta będącego potencjalnym dawcą, są zobligowani do przeprowadzenia rozmowy z rodziną zmarłego, szanując jej wolę oraz wierząc, że zmarły np. nie życzył sobie pobrania narządów. Nie są to łatwe rozmowy zarówno dla lekarzy, jak i dla rodzin w żałobie, dlatego Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” zaproponowało w 2003 roku kartę „Oświadczenie woli”. Jest to karta, która informuje o zgodzie na pobranie narządów po śmierci. Jeśli ktoś nie wyraża zgody na pobranie narządów np. z racji przekonań, czy religii, może zarejestrować swój sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, wówczas taka rezygnacja z donacji narządów będzie bezwzględnie respektowana.

 

Często niechęć do przekazania narządów wynika z błędnych przekonań.

Poniżej podamy niektóre z nich, dla rozwiania wątpliwości:

  • Istnieją banki nerek, podobnie jak banki szpiku.

Niestety, nie ma placówki, w której w dowolnym momencie można oddać swoją nerkę.

  • Lekarze nie starają się ratować życia pacjenta, który wyraził zgodę na przeszczep organów.

Nic bardziej mylnego. Lekarze ratują życie w równym stopniu osobom wyrażającym zgodę, jak i tym wyrażającym sprzeciw. Każdy lekarz ceni ludzkie życie, co dodatkowo potwierdzał składając przysięgę Hipokratesa.

  • Dawcą szpiku kostnego może zostać jedynie osoba spokrewniona z biorcą.

Dawcą szpiku kostnego może zostać każda zdrowa osoba do 55go roku życia. Ważniejsze od pokrewieństwa jest zgodność antygenów HLA, którą weryfikuje się odpowiednio wcześniej.

  • Dane na temat chętnych do oddania szpiku są ogólnodostępne.

Wszystkie dane potencjalnych dawców są poufne.

  • W Polsce panuje handel narządami.

Jak każdy zabieg, także ten związany z przekazaniem narządów wiąże się ze spełnieniem określonych procedur. W transplantologii te procedury są zdecydowanie bardziej skomplikowane i muszą zostać przeprowadzone w specjalistycznym szpitalu. Czuwa nad nimi kilkadziesiąt osób, a wszystkie przypadki transplantacji są ściśle monitorowane. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że pacjent po przeszczepie wymaga bardzo specjalistycznej opieki medycznej oraz drogich preparatów, a aby otrzymać na nie receptę musi być zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Przeszczepień.

  • Organy pobiera się także od osób w stanie śpiączki.

Lekarze nie przystąpią do zabiegu pobierania narządów, jeżeli nie stwierdzą klinicznej śmierci mózgu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 887 400 800
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium