do kasy suma: 0,00 zł
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
10 argumentów „za” rękawicami bezpudrowymi.
10 argumentów „za” rękawicami bezpudrowymi.

Obecnie na rynku istnieje mnóstwo wariantów rękawic medycznych.

Do wyboru mamy nitrylowe, lateksowe, hybrydowe czy winylowe. Dodatkowo możemy wybierać pomiędzy rękawicami pudrowanymi, a bezpudrowymi. Skąd przekonanie że bezpudrowe są lepsze i dlaczego warto właśnie takie rękawice wybierać?

 

Narażenie na puder obecny w rękawicach chirurgicznych, jak i diagnostycznych może powodować szereg udokumentowanych, a co najważniejsze niepożądanych reakcji.

Poniżej najważniejsze z nich:

  1. Puder może powodować powstawanie zrostów pooperacyjnych i ziarniaków.

Tego typu przypadki zostały stwierdzone w jamie otrzewnej, oczach, okolicach ust, jamie czaszki, uchu środkowym, klatce piersiowej czy pęcherzu moczowym.

  1. Puder powoduje wzrost ryzyka pooperacyjnego zakażenia rany.

Puder opóźnia gojenie się ran oraz zmienia normalny proces naprawczy, przy jednoczesnym zwiększeniu reakcji zapalnej rany. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku innych ciał obcych, puder obecny w rękawicach zmniejsza inokulum bakterii wymagane do wytworzenia ropni.

  1. Puder może pogłębiać reakcję na lateks.

Rękawice pudrowane wykazują znacznie wyższy poziom alergenów lateksowych niż rękawice bezpudrowe, a tym samym mogą zwiększać ryzyko alergii typu I lub wywoływać natychmiastową reakcję po bezpośrednim kontakcie.

  1. Puder kontaminuje środowisko szpitalne, zwiększa ekspozycję na alergeny lateksowe krążące w powietrzu.

Alergeny lateksowe uaktywniają się nie tylko w kontakcie ze skórą. Uwalniają się do powietrza po każdym założeniu i zdjęciu rękawic. Tym samym wdychanie lub spożycie tych cząstek może prowadzić do typowych reakcji alergicznych na lateks, np. objawy górnych dróg oddechowych lub oczu).

  1. Puder może powodować wzrost ryzyka zakażenia krzyżowego.

Puder obecny w rękawicach może działać jako nośnik dla mikroorganizmów oportunistycznych i chorobotwórczych. Te z kolei zwiększają ryzyko zawodowe dla pracowników służby zdrowia oraz dla pacjentów.

  1. Puder może powodować fałszowanie wyników badań.

Puder może powodować fałszowanie wyników niektórych badań, tj. PCR – reakcja łańcuchowa polimerazy, test immunoenzymatyczny lub niektóre testy na HIV, błędnie zdiagnozowano jako raka z przerzutami.

  1. Puder powoduje ścieranie naskórka.

Laserowa analiza profilometryczna skóry dłoni wykazała, że puder w sposób mechaniczny wpływa na skórę dłoni, zwiększając jej szorstkość.

  1. Puder zakłóca równowagę pH skóry.

Naturalny odczyn pH skóry, który odgrywa znaczącą rolę w ochronie przed mikroorganizmami (bakteriami, grzybami) i wynosi zwykle 5,5. Po użyciu rękawic pudrowanych pH skóry zostaje zasadowe przez wiele godzin ze względu na zasadowość środka pudrującego.

  1. Puder reaguje z alkoholem obecnym na powierzchni skóry.

Dezynfekcja dłoni środkiem na bazie alkoholu może negatywnie wpływać na stan skóry, ponieważ pozostałości pudru po zdjęciu rękawic mogą reagować z płynem dezynfekującym. Powoduje to ścieranie naskórka i w efekcie pozostawiać uczucie szorstkości. Puder ma również tendencję do kontaminacji rąk zawartością organiczną, która wymaga usunięcia wodą i zwykłym mydłem przed ponownym wcieraniem preparatu do dezynfekcji.

  1. Puder przedłuża czas zakładania i zwiększa koszty.

Po każdym założeniu rękawicy chirurgicznej pudrowanej, należy usunąć pozostałości pudru z powierzchni zewnętrznej przy użyciu soli fizjologicznej lub sterylnej wody, a także sterylnej gąbki lub ręcznika. Tym samym zwiększa się koszt i czas zabiegu. Przeliczono, że łączny koszt używania rękawic pudrowanych jest średnio siedmiokrotnie wyższy , niż podczas używania rękawic bezpudrowych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 887 400 800
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium