do kasy suma: 0,00 zł
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Saturacja krwi
Saturacja krwi

Saturacja krwi to podstawowe badanie przeprowadzane na oddziałach szpitalnych, wskazuje stopień natlenowania krwi.

Jest wykonywane, aby ocenić ryzyko pojawienia się niewydolności oddechowej.

W nomenklaturze słowo saturacja pochodzi od łacińskiego saturatio i  oznacza wysycenie cieczy gazem. Podczas badania tego parametru cieczą jest krew, natomiast gazem – tlen. Poziom natlenowania krwi świadczy o stanie zdrowia chorego i o jego wydolności oddechowej. Im mniej cząsteczek tlenu w hemoglobinie, tym gorzej. Niedotlenienie tkanek prowadzi do duszności, chociaż należy zaznaczyć, że nie jest to jedyny parametr wyznaczający problemu z oddychaniem. Pacjent może mieć duszności również np.  na tle nerwowym.

Poziom natlenowania krwi sprawdza się w sposób w pełni bezpieczny oraz bezbolesny dla chorego. Do sprawdzania saturacji krwi używa się pulsoksymetru – urządzenia, które zostaje podłączone do wybranego fragmentu ciała (najczęściej zostaje założony na palec).

 

Jak działa pulsoksymetr?                        

W jego wnętrzu znajduje się czujnik działający na podstawie spektrofotometrii transmisyjnej. Krótko mówią, jest to technika pomiarowa związana z promieniowaniem, a dokładnie z pomiarem odbicia bądź emisji światła przez próbkę przeznaczoną do badania. Krew jest idealnym materiałem do przeprowadzania takiego badania, chociażby z tego względu, że dobrze natlenowana hemoglobina i hemoglobina niedotleniona różnią się między sobą optycznie. Dzięki specjalnemu czujnikowi umieszczonemu w pulsoksymetrze, który emituje promienie, prędkość pochłaniania fal przez krwinki czerwone zamienia się na procenty, dzięki czemu na ekranie możemy zobaczyć procent natlenowania krwi.  Pulsoksymetria to jedno z podstawowych badań  wykonywanych  po przyjęciu chorego do szpitala. Dzięki temu badaniu personel medyczny jest w stanie określić poziom natlenowania krwi chorego i przy złym wyniku wprowadzić  działania wspomagające oddychanie.

W dobie koronawirusa popularność pulsoksymetrów napalcowych gwałtownie wzrosła. Dzieje się tak z pewnością dlatego, że coraz więcej osób chce mieć większą kontrolę nad stanem swojego zdrowia. Domowe pulsoksymetry to świetne rozwiązanie, aby sprawdzić ten podstawowy parametr jakim jest saturacja. Są niewielkich rozmiarów, a także łatwe w obsłudze. Wystarczy założyć urządzenie na palec, odczekać kilka chwil, aby pomiar mógł się prawidłowo dokonać i wynik odczytać z ekranu LCD.

Pulsoksymetr można także przypiąć do małżowiny usznej lub nosa. Wyjątkiem są noworodki oraz niemowlęta, którym przypina się urządzenie na stopę lub nadgarstek.

Jeśli wynik saturacji jest niski i utrzymuje się np. przez 2-3 dni, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z chorym może zalecić użycie koncentratora tlenu, który zapobiega wystąpieniu ciężkiej niewydolności oddechowej.

 

Wskazania do wykonania pomiaru saturacji krwi

Jednym z głównych wskazań do pomiaru saturacji krwi jest zgłaszana przez pacjenta duszność, choć nie zawsze idzie ona w parze z obniżoną saturacją. Czasem pojawia się, mimo że poziom natlenienia wcale nie jest niski. Poza tym nie jest to jedyny powód, aby monitorować stan chorego w ten sposób. Pulsoksymetrię wykonuje się także:

  • u chorych przed planowanymi zabiegami operacyjnymi i po nich, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji,
  • przy niewydolności oddechowej po wypadkach i innych urazach,
  • u osób z koniecznością wentylacji płuc,
  • w czasie tlenoterapii i tuż przed nią, żeby można było zakwalifikować pacjenta do jej przeprowadzenia,
  • kontrolnie u matki i płodu, gdy istnieje ryzyko niedotlenienia,
  • u dzieci urodzonych przedwcześnie,
  • przy znieczuleniu dziecka, w celu monitorowania jego samopoczucia przed zabiegiem i po nim.

Saturację krwi monitoruje się też u pacjentów chorujących przewlekle, zwłaszcza na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) lub inne schorzenia układu oddechowego, oraz u sportowców. W ich przypadku w ten sposób sprawdza się wydolność organizmu.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 887 400 800
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium